Par ETNOTEKS audumiem

IMAG2212
ETNOTEKS tautiskie audumi

No neziņas un minējumiem-kādi tie būs līdz priekam un radošam nemieram. Tieši tā es raksturotu savas izjūtas uzzinot par zīmola ETNOTEKS austajiem latviešu etnogrāfiskajiem audumiem… no kokvilnas.
Ikvienam ,kurš kādā veidā reiz iepazinis latviešu tautisko brunču audumus, izveidojies savs priekšstats: silti, biezi, krāsaini, skaisti. Bet arī-vasarā karsti, paasā vilna ”kož”…
Jauno audumu ražotājiem izdevies labākais no tā, ko ar mūsdienīgu pieeju iespējams izdarīt ar seno mantojumu-kokvilnas audums ir vieglāks, maigāks uz tausti, karstajās svētku dienās patīkami valkājams. Un galvenais, ko kā sava produkta vīziju vēlas redzēt ETNOTEKS radītāji-tautiskie audumi ienāk mūsu sadzīvē-interjerā, ikdienas tērpos un aksesuāros.

Atzinību pelnījusi idejas autoru rūpīgā pieeja autentisko krāsu un līniju ritmiem, ieklausoties SENĀ KLĒTS speciālistu ieteikumos, pētot oriģinālos audumus no etnogrāfijas arhīviem. Jāatzīst, nezinātājam grūti atšķirt jaunos audumus no oriģinālajiem.
Kad saņēmu ETNOTEKS piedāvājumu iepazīties ar jauno produktu, manī radās neziņa un interese-kas gan tur var būt, gribas redzēt?
Foto no ETNOTEKS audumu prezentācijas šeit http://skrodernica.wordpress.lv/fotogalerija-2/etnoteks-prezentacija/
Nu jau SKRODERNĪCAS šūšanas meistarēm, un arī audzēknēm ir pirmā pieredze-un visnotaļ pozitīva. Jaunie audumi ir šuvējām „draudzīgi”.
Īsi par auduma īpašībām.
Auduma garajā tapšanas procesā-no smalkajām, dabiskajām kokvilnas šķiedrām līdz krāsainajam galaproduktam, šķiedras tiek pakļautas stiepšanai, karstumam un mitrumam, žāvēšanai, vērpšanai, stiepšanai aušanas procesā. Ir normāli, ka mazgāšanas procesā šīs iepriekš daudz stieptās šķiedras vēlas „relaksēties” un notiek auduma saraušanās, kas ir visu dabisko šķiedru materiālu īpašība.
To jāievēro, un tāpēc ieteicams pirms piegriešanas audumu iemērkt siltā ūdenī. Pēc izžāvēšanas un gludināšanas droši griežam un šujam iecerēto.
Diagonālā pinuma īpašību dēļ audumam ir neliela irstamība, kas šūšanā nesagādā raizes, ja piemērojam mazliet lielākas vīļu pielaides.
Audumi labi gludinās, ir patīkami valkāšanā. Man, kā šūšanas meistarei ,domājot par plašākām svītraino etnogrāfisko audumu pielietošanas iespējām, gribētos struktūrā un sastāvā līdzīgus vienkrāsainus, viegli kombinējamus, audumus, ko mēdz saukt par „kompanjoniem”.
SKRODERNĪCAS šūšanas entuziastes novēl ETNOTEKS saimniekiem veiksmi un izdošanos jaunu ideju realizācijā!

Jūsu šūšanas padomdevēja Renāte

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: